Tomografia Komputerowa


Badanie metodą tomografii komputerowej jest szybką, dokładną i bezbolesną techniką diagnostyki obrazowej. Wykorzystując promieniowanie rentgenowskie uzyskiwane są obrazy narządów wewnętrznych. Badanie wykonywane jest z podaniem środka kontrastowego lub bez. Wymagane jest posiadanie skierowania od lekarza.

Przebieg badania

W trakcie badania pacjent leży na stole tomograficznym, w ubraniu, jest w pełni przytomny i pozostaje w kontakcie z obsługą aparatu. Stół wraz z pacjentem wsuwa się do aparatu tomograficznego (tzw. gantry), w której następuje obrazowanie.Badanie trwa od kilku do kilkunastu minut. W tym czasie pacjent pozostaje w bezruchu. Kontakt z obsługą aparatu zapewniony jest dzięki zastosowaniu interkomu.

Rejestracja na badanie

Na badanie Tomografii Komputerowej (TK) należy zarejestrować się w Zakładzie Radiologii (budynek główny szpitala, poziom -1).
Rejestracja czynna jest w godzinach 8.00-15.00.
Numer telefonu: 459 595 222 (wew.1)

Badania wykonywane są w Zakładzie Radiologii na poziomie -1 głównego budynku szpitala

Odbiór wyników

Wyniki badania można odebrać osobiście lub przez osobę upoważnioną (na piśmie) w rejestracji.

Pacjent powinien przynieść ze sobą
  • skierowanie na badanie lub kod skierowania
  • dokument tożsamości
  • wynik poziomu kreatyniny i e-GFR oraz TSH (w przypadku podejrzenia lub stwierdzonej choroby tarczycy) –dotyczy badań z kontrastem
  • wyniki dotychczasowych badań obrazowych (opisy +płyty CD), karty informacyjne ze szpitala
Przygotowanie do badania TK z kontrastem

W dniu poprzedzającym badanie zalecana jest dieta lekkostrawna oraz nawodnienie organizmu wypijając dodatkowy 1 litr wody niegazowanej. Na 6 godzin przed badaniem należy pozostać na czczo. Osoby przyjmujące leki na stałe powinny je zażyć tak jak zwykle. Na badanie należy przyjść w odzieży nie zawierającej elementów metalowych (zamków, guzików, zapięć, fiszbin) Na badanie należy przyjść 15 minut przed wyznaczonym terminem w celu uzupełnienia dokumentacji. Warunkiem wykonania badania TK tętnic wieńcowych jest miarowa praca serca oraz puls (HR) nieprzekraczający 70 uderzeń na minutę.

Po badaniu z kontrastem pacjent pozostaje 20 minut na obserwacji, po tym czasie usuwany jest wenflon.

Przeciwwskazania

Względnym przeciwwskazaniem do wykonania badań z użyciem promieniowania rentgenowskiego jest ciąża, z uwagi na szkodliwy wpływ tego promieniowania na rozwój płodu i możliwość wystąpienia wad rozwojowych płodu.

Skip to content