Rozmiar tekstu

ZespóÅ‚ Etyczny

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym funkcjonuje ZespóÅ‚ Etyczny powoÅ‚any przez Dyrektora, w skÅ‚ad którego wchodzÄ… przedstawiciele różnych grup zawodowych zatrudnionych w USK:

• lekarz
  • pielÄ™gniarka
  • przedstawiciel administracji
  • sekretarka medyczna
  • radca prawnyc
  • kapelan szpitala.

Zadania Zespołu Etycznego:

• Pomoc w rozwiÄ…zywaniu problemów etycznych pacjentów i ich rodzin w zakresie leczenia podtrzymujÄ…cego życie.
  • Zapewnienie ochrony praw pacjentów zgodnie z obowiÄ…zujÄ…cymi przepisami.
  • Pomoc w przypadku wÄ…tpliwoÅ›ci w podjÄ™ciu Å›wiadomej zgody w zakresie transplantologii, udziaÅ‚u w badaniu klinicznym lub eksperymencie klinicznym.
  • Reagowanie na zgÅ‚aszane przypadki nieprzestrzegania obowiÄ…zujÄ…cych w Szpitalu Kodeksów Etycznych poszczególnych grup zawodowych.
  • Prowadzenie mediacji w sytuacji konfliktu:

- personel – pacjent i jego rodzina,

- przeÅ‚ożony – pracownik,

- pracownik – pracownik.

• Udzielanie pomocy lekarzom, pacjentom i ich rodzinom w podejmowaniu trudnych decyzji etycznych dotyczÄ…cych kwalifikowania do różnych metod terapii.
  • Podejmowanie inicjatyw promujÄ…cych zasady etycznego postÄ™powania w medycynie i opiece zdrowotnej.

ZgÅ‚aszanie wniosków odbywa siÄ™ przez:

Wniosek powinien zawierać:

• dane osoby zgÅ‚aszajÄ…cej wniosek: imiÄ™ i nazwisko, telefon kontaktowy, adres e-mail,
  • adres wnioskodawcy (jeżeli odpowiedź ma być w postaci tradycyjnej formy listowej).

Uwaga! Wnioski anonimowe nie będą rozpatrywane!